Złomowanie aut, a ochrona środowiska
Ochrona środowiska jest priorytetem obecnego świata. Coraz większą wagę przykłada się do licznych elementów, w tym recyklingu. Dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa, a także dzięki nowoczesnym metodom utylizacji odpadów oraz ich przetwarzania, środowisko naturalne nie cierpi w stopniu drastycznym.
Czemu należy oddać auto do demontażu?
Popularne złomowanie pojazdu jest niczym innym jak rozłożeniem go na czynniki pierwsze. W ten sposób odzyskiwana jest znaczna część rozmaitych elementów, głównie metali, które trafiają do powtórnego przetworzenia. Warto jednak pamiętać, że powinna to być renomowana stacja demontażu pojazdów. Bielsko-Biała, Jaworzno, Katowice, Kraków, Oświęcim są obszarami działania firmy Auto Złom 24h. Nie chodzi jednak o same metale, a o całokształt. W ten sposób możliwe jest odzyskanie części sprawnych, które zyskają nowe życie. Kolejną sprawą jest oddzielanie płynów, gumy, tekstyliów czy plastiku od siebie. W ten sposób sama segregacja jest o wiele prostsza, a proces bardziej skuteczny. Nigdy nie należy samodzielnie podejmować się czynności, a tym bardziej powierzać samochodu firmom niejasnego pochodzenia. Dlatego, że w ten sposób może dojść do przeniknięcia zanieczyszczeń z auta do środowiska.
Zagrożenia w autach
Nieprofesjonalne demontowanie auta skutkuje przede wszystkim niewłaściwym oddzieleniem wartościowych elementów od całej reszty. W konsekwencji może okazać się, że z fragmentami plastiku wyrzucimy cenny kruszec, który ponownie będzie trzeba pozyskać. Kolejną sprawą jest plastik. Wiele nielegalnych złomowisk pozyskuje go i później niewłaściwie utylizuje, choćby przez jego porzucenie czy zakopanie. Identycznie sprawa wygląda w przypadku opon. W ten sposób stopniowo zatruwa się ziemię, co negatywnie wpływa na środowisko. Nie należy także zapominać o wszelkiego rodzaju płynach, od oleju silnikowego po płyn chłodniczy. Nie można pod żadnym pozorem dopuścić do tego, aby trafiły one do gruntu lub wód. Stacja demontażu składuje je i oddaje do utylizacji.