Po czym poznać legalnie działającą stację demontażu pojazdów?
Kiedy koszty naprawy samochodu przekraczają wartość pojazdu, wielu właścicieli decyduje się na jego zezłomowanie lub sprzedaż do skupu. Warto upewnić się, że wybrana stacja demontażu pojazdów działa zgodnie z prawem i w pełni legalnie. Dzięki temu samochód zostanie rzetelnie wyceniony, pieniądze na pewno będą wypłacone, a wszelkie dokumenty auta zostaną unieważnione.
Co świadczy o legalnym działaniu stacji demontażu pojazdów?
Przede wszystkim legalna stacja demontażu pojazdów nie przyjmie samochodu, jeżeli nie będzie możliwości dokonania identyfikacji pojazdu i czy złomowanie zleca jego właściciel lub osoba upoważniona. Należy dostarczyć dokumenty takie jak: dowód rejestracyjny i dowód osobisty.
Dane legalnego złomowiska będą znajdowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to zapewnienie, że działalność danej stacji demontażu pojazdów jest zgodna z prawem. Takie informacje, można uzyskać na właściwych stronach internetowych.
Po zezłomowaniu pojazdu firma, powinna wydać osobie, która je zleciła specjalne dokumenty, które poświadczą legalną kasację samochodu. Dzięki nim właściciel będzie mógł całkowicie wyrejestrować pojazd. Ma na to 30 dni. Oprócz tego unieważnią wszystkie dokumenty auta. Może tego dokonać tylko oficjalnie zgłoszona działalność.
Legalnie działające stacje demontażu pojazdów rzetelnie dokonują wyceny auta. Obowiązująca stawka mnożona jest przez wagę samochodu. Osoba zbywająca pojazd otrzymuje od skupu odpowiednio odliczoną gotówkę do ręki, wraz z wyżej wymienionymi dokumentami.
Auto złomy znajdują się pod kontrolą Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nielegalna kasacja samochodów podlega karze pieniężnej. Stacja demontażu pojazdów musi postępować zgodnie wszelkimi ustawami dotyczącymi ochrony środowiska i recyclingu pojazdów.