Kiedy stacja demontażu może odmówić przyjęcia auta?
W sytuacji, gdy auto się wysłuży lub ulegnie wypadkowi, w wyniku czego nie będzie mogło zostać dopuszczone do ruchu, należy poddać je kasacji. Jednak stacja demontażu nie zawsze ma obowiązek przyjąć taki pojazd.
Zasady przyjęcia auta
W trosce o środowisko naturalne nie należy samodzielnie demontować pojazdu, ponieważ wyciek płynów zatruje ziemię i ujścia wody pitnej. Z kolei praktycznie wszystkie elementy metalowe nadają się do powtórnego wykorzystania, więc złomowanie auta to także spora oszczędność surowców. Warto jednak odwiedzać odpowiednie firmy, jak Autozlom24h.com, która realizuje złomowanie pojazdów zgodnie ze wszystkim normami i najwyższe standardy. Zanim jednak oddamy pojazd do demontażu, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Każde auto, które ma numer VIN pozwalający na jego identyfikacje może zostać poddane złomowaniu – znajduje się on na ramie, czy gdzieś na podwoziu lub nadwoziu (zależnie od modelu). Kluczowe jest to, że samochód musi mieć koła, silnik, nadwozie, układ hamulcowy oraz skrzynię biegów. Brak pewnych części oraz wycofanie pojazdu z eksploatacji to dodatkowe opłaty i kary (np. 10 zł za każdy brakujący kilogram w masie całkowitej pojazdu).
Sytuacje, w których stacja demontażu może odmówić przyjęcia auta?
Kiedy stacja demontażu może odmówić przyjęcia pojazdu? Gdy pojazd jest wycofany z eksploatacji, a właściciel nie uiści opłaty z tego tytułu, wówczas stacja może odmówić demontażu pojazdu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niekompletności dokumentów, a do nich zalicza się dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu lub kserokopia dowodu rejestracyjnego, gdy oryginał został zatrzymany przez policję. Istotne jest posiadanie dowodu osobistego przez właściciela, a w sytuacji jego nieobecności bardzo ważne jest pisemnie upoważnienie dla osoby niebędącej właścicielem auta. Natomiast w sytuacji, gdy pojazd nie został przerejestrowany, wówczas ważne jest posiadanie ze sobą umowy kupna pojazdu.