Jakich formalności należy dokonać, aby zezłomować pojazd?
Złomowanie auta wiąże się z formalnościami, których koniecznie należy dopełnić. Oddając pojazd do uprawnionej stacji demontażu, trzeba okazać niezbędne dokumenty. Po zakończonym procesie kasacji właściciel otrzymuje potwierdzenie zezłomowania oraz unieważnienia dowodu rejestracyjnego, które są potrzebne do wyrejestrowania samochodu. Oto wszystkie formalności, o których trzeba pamiętać, złomując auto.
Dokumenty potrzebne do zezłomowania pojazdu
Udając się z samochodem do stacji demontażu, właściciel pojazdu powinien mieć ze sobą wymagane prawem dokumenty. Konieczne są:
- dowód tożsamości,
- dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, jeśli została wydana.
W niektórych wypadkach do przeprowadzenia kasacji są potrzebne dodatkowe dokumenty:
- upoważnienie do dysponowania pojazdem, jeśli pojazd jest zarejestrowany na firmę lub auto ma dwóch właścicieli, a jeden z nich nie jest obecny przy kasacji,
- w przypadku zgubienia, kradzieży lub w innych sytuacjach, gdy właściciel nie dysponuje dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu, konieczne jest poświadczenie, które wydaje wydział komunikacyjny,
- jeśli auto nie ma tablic rejestracyjnych, zostaje spisane oświadczenie o ich braku,
- jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie widnieją dane właściciela auta, konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego własność, np. umowy czy zapisu spadkowego.
Formalności po zezłomowaniu pojazdu
Uprawniona stacja demontażu ma obowiązek wydać stosowne dokumenty po zakończeniu procesu złomowania pojazdu. Właściciel auta po jego kasacji otrzymuje:
- unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu,
- zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu.
Z powyższymi dokumentami właściciel w ciągu 30 dni od zezłomowania powinien udać się do wydziału komunikacji, aby złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Warto też udać się do ubezpieczalni i zgłosić fakt kasacji samochodu, aby nie została naliczona składka OC na następny rok.