Jak złomuje się auta dostawcze?
Kiedy samochód nie nadaje się już do naprawy lub gdy okazuje się ona nieopłacalna, złomowanie jest najprostszym rozwiązaniem. Jednak czy na każdym auto złomie, można zezłomować auto dostawcze? Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak przebiega złomowanie aut dostawczych?
Auta dostawcze są z reguły bardzo intensywnie eksploatowane. Co więcej, często nie dba się szczególnie o ich wygląd czy stan techniczny - dotyczy to zwłaszcza starych samochodów tego typu. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później naprawa dostawczaka może okazać się nieopłacalna. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do auto złomu w celu zezłomowania pojazdu. Jednak warto wiedzieć, że nie każda stacja demontażu przyjmuje samochody dostawcze. Do ich zezłomowaniu często potrzebne są inne maszyny, niż ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Z tego względu, przed pojęciem decyzji o oddaniu na złom, warto dowiedzieć się, czy wybrana firma podejmuje się tego typu wyzwań. Istotna może okazać się również możliwość transportu niesprawnego auta lawetą bez dodatkowych kosztów.
Jak przygotować się do zezłomowania dostawczaka?
W kwestiach formalnych złomowanie aut dostawczych przebiega tak samo, jak w przypadku samochodów osobowych. Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie dokumenty. Oprócz dowodu tożsamości, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli została ona wydana), należy mieć przy sobie również upoważnienie do dysponowania pojazdem, jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela. Oddawanie auta na złom powinno przebiec sprawnie i bezproblemowo. Obsługa skupu zajmie się wyceną samochodu, płatnością oraz przygotowaniem stosownego zaświadczenia o zezłomowaniu samochodu. To na jego podstawie należy wyrejestrować auto dostawcze w wydziale komunikacji oraz odzyskać koszty nadpłaconego OC.