Czy polskie stacje demontażu pojazdów przyjmują samochody typu anglik?
Samochody sprowadzane z Wielkiej Brytanie, można często spotkać na polskich drogach. Przepisy pozwalają na jego rejestrację, jednak żeby móc nim legalnie jeździć w Polsce, musi być odpowiednio dostosowany. Z czasem jednak takie samochody ulegają awariom w wyniku eksploatacji lub wypadkom, a także często sprowadza się uszkodzone pojazdy właśnie w celu rozłożenia ich na części w polskich stacjach demontażu pojazdów i sprzedaży.
Czy auta typu anglik są przyjmowane przez stacje demontażu pojazdów?
Wszystko zależy od stacji demontażu pojazdów. Zazwyczaj większość z nich przyjmuje auta typu anglik. Z reguły sprzedaje się je do rozebrania na części. Wiele podzespołów będzie pasować do aut przeznaczonych do ruchu prawostronnego, jednak nie wszystkie. Mimo to części z samochodów sprowadzanych kosztują dużo mniej, niż części oryginalne, dlatego są chętnie kupowane. Daje to możliwość wymiany istotnych podzespołów, niedużym kosztem, np.: skrzyni biegów, blachy, zderzaków, układu wtryskowego, szyb, rozrusznika, alternatora, czy chłodnicy.
Jakie części z aut typu anglik nie będą pasować?
Niektóre podzespoły nie są przystosowane do ruchu prawostronnego i są „lustrzanym odbiciem” tego co można znaleźć w pojazdach kontynentalnych. Do takich części zaliczają się: reflektory, mechanizmy wycieraczek, lusterka zewnętrzne, pełna instalacja elektryczna (fragmenty wiązek można wykorzystać), przekładnia kierownicza, układ wentylacyjny i układ klimatyzacyjny. Większość elementów wyposażenia samochodu, np.: panel radia, prędkościomierz, czy przednie fotele, również nie będzie nadawać się do przełożenia. Natomiast możliwość zmiany silnika, zależy w dużej mierze od jego budowy. Często jest ona problematyczna, ponieważ niektóre elementy, np. filtr powietrza, są inaczej umiejscowione.