Czy można oddać na złom samochód bez dowodu rejestracyjnego?
Złomowanie auta wiąże się z dopełnieniem kilku istotnych formalności. Jedną z nich jest konieczność dostarczenia dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny. Bywa jednak, że ten dokument zaginął lub uległ zniszczeniu. Nie jest to jednak przeszkoda, przed dokonaniem złomowania samochodu. Należy udać się do odpowiednich instytucji, żeby uzyskać poświadczenie dowodu rejestracyjnego.
Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego
W każdym przypadku auto złom będzie wymagał od właściciela samochodu jego dokumentów i dowodu tożsamości. Zdarza się jednak, że dowód rejestracyjny zaginie, zostanie zatrzymany albo ulegnie zniszczeniu. Najpierw trzeba się zgłosić po zaświadczenie od policji, świadczące o utracie, kradzieży lub zatrzymaniu dokumentu. Wtedy należy udać się do właściwego swojemu miejscu zamieszkania Wydziału Komunikacji, żeby uzyskać poświadczenie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli po dokument zgłasza się osoba, która dopiero nabyła samochód, musi zgłosić się do Wydziału w miejscu zamieszkania poprzedniego właściciela pojazdu. W tym przypadku niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży. Sama procedura nie trwa długo i kosztuje tylko kilka złotych.
O czym należy pamiętać po złomowaniu pojazdu?
Legalnie działająca stacja demontażu pojazdów, po dokonaniu złomowania, unieważnia dowód i tablice rejestracyjne samochodu i wydaje oświadczenie o ich unieważnieniu. Właściciel otrzymuje zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, który jest wydawany w trzech egzemplarzach. Nie można zapomnieć, żeby udać się z nim do właściwego Wydziału Komunikacji, żeby dokonać wyrejestrowania samochodu. Czas na złożenie wniosku to 30 dni. Warto zgłosić to też do ubezpieczalni, żeby składka OC nie została naliczona na następny rok, a także uzyskać zwrot niewykorzystanej części składki.