Czy brak tablic rejestracyjnych uniemożliwia oddanie auta na złom?
Oddanie auta na złom wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Jedną z nich jest zdjęcie tablic rejestracyjnych przed dokonaniem złomowania. Następnie, należy je zdać przy wyrejestrowaniu pojazdu. Jednak ich brak nie jest przeszkodą na drodze do zezłomowania samochodu. Niekiedy tablice ulegają zniszczeniu, kradzieży lub zaginięciu. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny i potwierdzenie własności pojazdu.
Jak identyfikowane jest auto bez tablic rejestracyjnych?
Jeżeli tablice uległy zaginięciu, uszkodzeniu lub kradzieży, nadal zostaje możliwość identyfikacji pojazdu po numerze rejestracyjnym. Zazwyczaj pozostaje naklejka rejestracyjna umieszczona na przedniej szybie samochodu. Jeśli nie ma takiej możliwości, np. jeśli szyba uległa zniszczeniu w trakcie wypadku, lub nie została ona wydana danemu autu, pozostaje identyfikacja za pomocą numeru VIN. W obu przypadkach, należy dostarczyć dokumenty, takie jak: dowód tożsamości, potwierdzenie własności samochodu (np. umowa kupna-sprzedaży), dowód rejestracyjny lub poświadczenie dowodu rejestracyjnego, które można uzyskać we właściwym Wydziale Komunikacji.
Jak wyrejestrować samochód nie mając tablic rejestracyjnych?
Zdanie tablic rejestracyjnych nie jest czynnością niezbędną do wyrejestrowania pojazdu. Po dokonaniu złomowania samochodu właściciel otrzymuje zaświadczenie o zezłomowaniu, jedno dla siebie i drugie do złożenia w urzędzie. Z tym dokumentem, a także z dowodem tożsamości i dowodem rejestracyjnym lub jego poświadczeniem, należy udać się do właściwego Wydziału Komunikacji. Wtedy należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i uiścić stosowną opłatę. Fakt zezłomowania samochodu zgłasza się również firmie ubezpieczającej, w celu odzyskania niewykorzystanej części opłaty za okres zawarty w umowie.